۱۹ اردیبهشت ۱۳۹۸
اردیبهشت ۱۹, ۱۳۹۸

در جراح خود بدنبال این خصوصیات باشید

0 دیدگاه

در جراح خود بدنبال این خصوصیات باشید

اول از همه شما باید با شخص پزشک و نه با مشاورین او مشورت نمایید. در میان اعضای گروه جراحی، متخصص پوست و مو مسئولیت اصلی عمل را برعهده دارد. اوست که باید اطمینان بیماران را جلب کرده و به آنان در تصمیم‌گیری‌های مشکل کمک نموده و آنها را از انتخاب‌های غیرمنطقی منصرف کند.( کاشت مو کرج )
برخی از بیماران اطلاعات نسبتا زیادی درباره کاشت و دارند (غالبا از طریق اینترنت). البته بخشی از اطلاعات آنها معتبر و بخشی نامعتبر است. در این موارد مشاوران سعی می‌کنند مطالب تبلیغی و غیرواقعی را از واقعیت‌های موجود جدا کنند. از طرف دیگر بعضی از بیماران کوچک‌ترین اطلاعی راجع به کاشت مو ندارند. طبعا این گروه به آموزش بیشتری نیاز دارند. در هر دو حالت مشاورین موارد لازم را به بیماران آموزش داده، ترس و اضطراب آنها را برطرف کرده و پروسه عمل را تسهیل می‌کنند. مشاورین اطلاعات زیادی درباره مراحل عمل و نتایج آن داشته و ممکن است خود نیز قبلا کاشت مو کرده باشند. این افراد نقش ارزشمندی در آموزش بیماران و جلب اطمینان آنها داشته و در تمام مراحل کمک کننده هستند.
متاسفانه در برخی از مراکز مشاورین بابت هر عمل و هر گرافتی که کاشته می‌شود درصدی را بعنوان حق کمیسیون دریافت می‌کنند. ما اعتقادی به استفاده از مشاورین کمیسیونی نداریم. باید پزشک، مشاور و سایر اعضای تیم همگی در خدمت بیمار باشند تا او بتواند کاملا آگاهانه و منطقی درباره عمل، زمان آن و وسعت آن تصمیم‌گیری کند. اجبار، تقلب و مسائل مالی جایی در طبابت شرافت‌مندانه ندارند.
در مراکز معتبر، متخصص پوست و مو شخصا موهای شما را معاینه می‌کند. استفاده از ذره‌بین‌های خاص برای ارزیابی دقیق تراکم موها و میزان کرکی شدن موها ضروری است. اگر پزشک از دور دستی به سر بیمار بکشد و بگوید بخاطر تجربه زیاد می‌تواند درباره وضعیت طاسی سر او بدقت قضاوت کند برخورد او ساده انگارانه بوده و پیچیدگی‌های کاشت موی مدرن را نادیده گرفته است. امروزه پزشکان اطلاعات و ابزار لازم را برای مشاوره قبل از عمل و برنامه‌ریزی مناسب در اختیار دارند و بهتر است این کار را انجام دهند.
متخصص پوست و مو می‌تواند درباره طرح خاص طاسی سر شما و احتمال پیشروی آن، تعداد تخمینی موهای ناحیه دهنده، مشخصات موها و نقش این عوامل در تصمیم‌گیری نهایی و نتیجه احتمالی عمل اطلاعات لازم را در اختیار شما قرار دهد. آیا احتمال دارد جلسات متعدد کاشت مو مورد نیاز باشد؟ در اولین جلسه عمل چه تعداد گرافت مورد نیاز خواهد بود؟ کدام ناحیه سر از لحاظ زیبایی شناختی نقش مهمتری دارد؟ باید به همه این سوالات بخوبی پاسخ داده شود.
یادآوری می‌شود که در برنامه‌ریزی بلند مدت برای کاشت مو در حال و آینده بسیار ناشیانه است که به اثرات درمانی داروها (پروپشیا و یا مینوکسیدیل) اتکا شود. اگر FUT با برنامه‌ریزی صحیح و با روش درست انجام شود یک سرمایه‌گذاری مادام‌العمر محسوب می‌شود که فقط به خود اتکا داشته و با گذشت زمان نتیجه طبیعی آن کماکان حفظ خواهد شد. متخصص پوست و مو همیشه فرض را بر این می‌گذارد که داروها بی‌تاثیر بوده یا اثرات آنها با گذشت زمان کاهش خواهد یافت. درمان دارویی صرفا جنبه تکمیلی دارد. البته این به معنی آن نیست که نباید از دارو استفاده شود.
اگر شما خیلی جوان بوده و اشتیاق زیادی برای کاشت مو دارید ولی مطمئن نیستید که کاندید مناسبی برای این عمل هستید یا نه، کافی است به رفتار پزشک خود دقت کنید. او چقدر مشتاق انجام دادن این عمل است؟ آیا تمای دارد عمل را به تعویق انداخته و یک سال پس از درمان دارویی مجددا وضعیت شما را ارزیابی کند و یا سعی می‌کند به سرعت شما را به امضای رضایت‌نامه عمل سوق دهد. گاهی اوقات با اخلاق‌ترین و با ملاحظه‌ترین پزشک کسی است که چیزی را به شما می‌گوید که شما اصلا دوست ندارید آنرا بشنوید. در برخورد با فرد آسیب‌پذیری مثل جوان مبتلا به ریزش موی شدید، داشتن صداقت از اهمیت فوق‌العاده‌ای برخوردار است.